اخبار

«از برج خلیفه چه می‌دانید»، تهدیدی که اگر عملی شود اقتصاد امارات نابود می‌شود

«از برج خلیفه چه می‌دانید»، تهدیدی که اگر عملی شود اقتصاد امارات نابود می‌شود

پس از حملات ائتلاف متجاوز علیه غیرنظامیان یمنی، مقامات این کشور تهدید کردند مراکز تجاری دبی را هدف قرار می‌دهند.

«از برج خلیفه چه می‌دانید»، تهدیدی که اگر عملی شود اقتصاد امارات نابود می‌شود

باشگاه خبرنگاران جوان -پس از حملات ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان و امارات به مناطق مسکونی یمن که  حمله‌ای تلافی جویانه در پی اصابت موشک‌ها و پهپاد‌های نیرو‌های یمنی به چندین نقطه از امارات بود، «احمد حامد» مدیر دفتر دولت نجات ملی در صنعا در توییتر خود به کنایه نوشت: «از برج خلیفه چه می‌دانید؟»

کارشناسان تهدید پشت این توییت را به خوبی درک کرده‌اند. موشک‌های کروز و پهپاد‌های بدون سرنشین یمن که توانستند به ابوظبی برسند به راحتی مراکز تجاری و تفریحی دبی که یکی از قطب‌های اقتصاد امارات است را می‌توانند هدف قرار دهند.

پیش از این نیز «یحیی سریع» سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پس از جنایات تجاوزکارانه امروز آمریکا، عربستان و امارات علیه مردم عزیزمان، به شرکت‌های خارجی در امارات توصیه می‌کنیم که از امارات خارج شوند و در کشوری ناامن سرمایه‌گذاری نکنند.»

در همین راستا مرکز مطالعات امنیتی و اطلاعاتی آمریکایی «استراور» (که نزدیک به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا است) اعلام کرد ممکن است دبی با یک سری از حملات روبه‌رو شود، اما این حملات به اعتبار امارات که به عنوان کشوری مناسب برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌شود، ضربه می‌زند.

امارات که از سال ۲۰۱۹ سعی داشت نقش خود را در جنگ علیه مردم یمن کم‌رنگ و این اقدام را با خارج کردن نیرو‌های خود از برخی از مناطق یمن آغاز کرد به تازگی و با فشار آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی مزدوران وابسته به خود را که «العمالقه» شهرت دارند و در امارات آموزش دیده‌اند را به استان شبوه اعزام کرد تا بتواند نقش خود را بنابر خواسته‌های آمریکا در یمن فعال‌تر نشان دهد.

مقامات ابوظبی ادعا کردند حق انتقام را برای خود محفوظ می‌دانند در همین راستا ائتلاف متجاوز عربی با بمباران مناطق مختلف و مسکونی یمن تا کنون طی روز‌های گذشته بیش از ۸۰ تن از مردم این کشور را کشته‌اند که براساس گزارش سازمان بین‌المللی «کودکان را نجات دهید» چندین تن از این جان باختگان کودک هستند.

با وجود تهدید مستقیم یمنی‌ها، امارات از برانگیختن یک رویارویی نظامی که ممکن است گردشگران، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران که ستون‌های کلیدی استراتژی توسعه اقتصادی آن هستند را به وحشت بیاندازد، می‌ترسد. ابوظبی همچنین به تازگی سعی کرده است روابط خود را با همسایه شمالی خود یعنی ایران تقویت کند، به همین دلیل اگر به اقدامات خصمانه خود علیه یمن ادامه دهد و به متحدان تهران در یمن آسیب بزند مشخص نیست که روابط امارات با ایران به کجا برسد. علاوه بر روابط استراتژیک میان امارات و ایران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری با ملیت ایرانی در دبی فعال هستند که نقش به سزایی در بهبود اقتصاد امارات دارند.

یمنی‌ها با تغییر ادبیات خود در خصوص امارات در چند روز اخیر تاکید کرده‌اند ائتلاف باید دست از حمله و تهدید بردارد و به این فکر کند که اگر اوضاع همینطور پیش برود وضعیت به بدترین حالت ممکن خود می‌رسد و شهر‌های مهمی، چون دبی هدف‌هایی خواهند بود که با تجهیزات مختلف مورد هدف قرار خواهند گرفت.

«از برج خلیفه چه می‌دانید»، تهدیدی که اگر عملی شود اقتصاد امارات نابود می‌شود

بنابر گزارش روزنامه الاخبار به نظر می‌رسد که وضعیت وحشت اکنون در امارت بر دبی متمرکز شده است، به ویژه پس از قرار گرفتن برج خلیفه در دایره اهدافی که انتظار می‌رود یمنی‌ها در پاسخ به جنایات امارات در کشورشان، قصد دارند به آن‌ها حمله کنند.

اما از برج خلیفه چه می‌دانیم؟ برج خلیفه آسمان‌خراشی در شهر دبی است که ارتفاع آن به ۸۲۸ متر می‌رسد و دارای ۱۶۳ طبقه است. این برج در ژانویه سال ۲۰۱۰ افتتاح شده و سالانه قریب به ۳۰ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. پس از سخنان نیرو‌های یمنی درخصوص این برج واکنش‌های زیادی برانگیخته شده است و برخی از کاربران در شبکه های اجتماعی برج العرب و جزیره نخل الفجیره را نیز از اهدافی معرفی می‌کردند که یمن می‌تواند برای انتقام شهدای خود آن‌ها را هدف قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع خبر

«از برج خلیفه چه می‌دانید»، تهدیدی که اگر عملی شود اقتصاد امارات نابود می‌شود
www.yjc.news

دکمه بازگشت به بالا